Filmy o modzie to podróż przez świat kreatywności, sztuki i niezwykłych osobowości, które kształtowały ten przemysł na przestrzeni lat. Od dokumentów po inspirujące historie fabularne, najlepsze filmy o modzie oferują nie tylko wgląd w zakulisowe życie ikon mody i projektantów, ale także celebrują wyrafinowanie, innowacje i wpływ mody na kulturę i społeczeństwo. To pozycje dla każdego miłośnika mody, poszukującego inspiracji, edukacji lub po prostu chwili ucieczki do świata piękna i stylu.
10 najlepszych filmów o modzie, które warto znać!
1. Diabeł ubiera się u Prady (2006) – reż. David Frankel
Miranda Priestly, dyktatorka mody, zatrudnia niepozorną Andy jako swoją asystentkę. Film ukazuje blichtr i wyzwania świata mody. Obsypany licznymi nagrodami, m.in. Złote Globy: Nagroda: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w filmie komediowym lub musicalu – Meryl Streep, nominacje do Nagrody BAFTA, Nagrody Screen Actors Guild: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Meryl Streep. Film Diabeł ubiera się u Prady otrzymał również wiele nagród za kostiumy, scenografię i muzykę.
2. Seks w wielkim mieście (2008) – reż. Michael Patrick King
Cztery przyjaciółki w Nowym Jorku łączą miłość, przyjaźń i… moda. Film stał się ikoną stylu dla wielu kobiet. Kilka najważniejszych wyróżnień: Peoples Choice Awards: Nagroda: Ulubiony film, Nagroda: Ulubiona aktorka filmowa – Sarah Jessica Parker, Nagroda: Ulubiona aktorka drugoplanowa – Kristin Davis.
3. Yves Saint Laurent (2014) – reż. Jalil Lespert
Biografia jednego z najbardziej wpływowych projektantów mody XX wieku, Yvesa Saint Laurenta. Ciekawostki: Pierre Niney przytył 10 kilogramów, aby zagrać rolę Yvesa Saint Laurenta., a Guillaume Gallienne, który zagrał Pierrea Berge, był faktycznym partnerem życiowym Yvesa Saint Laurenta. Film był nominowany do 10 nagród Cezara, w tym do nagrody dla najlepszego filmu. Otrzymał również takie nagrody, jak: Nagroda dla Najlepszego Aktora – Pierre Niney.
4. Coco Chanel (2009) – reż. Anne Fontaine
Historia Coco Chanel, od biednego dzieciństwa do stworzenia legendarnego domu mody. Ciekawostki: Do roli Coco Chanel początkowo brano pod uwagę takie aktorki jak Keira Knightley, Marion Cotillard i Natalie Portman. Audrey Tautou, która ostatecznie zagrała główną rolę, spędziła kilka miesięcy na nauce szycia i projektowania mody, aby jak najlepiej oddać postać Coco Chanel. Film otrzymał m.in. takie nagrody, jak: Europejska Akademia Filmowa: Nagroda publiczności dla Anne Fontaine, czy Najlepsze kostiumy (m.in. BAFTA, Costume Designers Guild Awards).
5. Wrześniowy numer (2009) – reż. R.J. Cutler
Dokument ukazujący kulisy powstawania wrześniowego numeru Vogue, najważniejszego wydania roku. Ciekawostka: Anna Wintour, redaktor naczelna Voguea, początkowo nie chciała zgodzić się na udział w filmie. Ostatecznie dała się przekonać, ponieważ reżyser filmu, R.J. Cutler, obiecał jej, że film będzie obiektywny i rzetelny. Film Wrześniowy numer (2009) otrzymał m.in. następujące nagrody: Nagroda CFDA Fashion Award w kategorii Najlepszy film dokumentalny o modzie (2009), Nagroda przyznawana przez GLAAD Media Award w kategorii Najlepszy film dokumentalny (2010).
6. McQueen (2018) – reż. Ian Bonhote, Peter Ettedgui
Dokument o tragicznie zmarłym projektancie Alexandrze McQueenie i jego rewolucyjnej wizji mody. McQueen był pierwszym projektantem mody, który zorganizował pokaz mody w Tate Modern. Był znany ze swoich kontrowersyjnych pokazów mody, które często poruszały trudne tematy.
7. Bill Cunningham New York (2010) – reż. Richard Press
Portret ekscentrycznego fotografa mody, Billa Cunninghama, który uwieczniał styl uliczny Nowego Jorku. Reżyser Richard Press początkowo miał zamiar stworzyć krótki film o Billu Cunninghamu, ale po spędzeniu z nim kilku dni, zdał sobie sprawę, że materiał jest na pełnometrażowy dokument. Zdjęcia do filmu kręcono przez 18 miesięcy.
8. Pret-a-Porter (1994) – reż. Robert Altman
Satyryczny obraz świata mody podczas paryskiego tygodnia mody. W filmie wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Julia Roberts, Tim Robbins, Kim Basinger, Stephen Rea, Rupert Everett i Lauren Bacall. Początkowo rolę Annie Leibovitz miała zagrać Madonna, ale ostatecznie wybrano Julię Roberts.
9. Nić widmo (2017) – reż. Paul Thomas Anderson
Historia ambitnego projektanta mody, który staje w obliczu twórczego kryzysu. Paul Thomas Anderson zaczerpnął inspirację z biografii Cristobala Balenciagi i jego relacji z musą, Aline Griffith. Za kostiumy odpowiadała Mark Bridges, która zdobyła za nie Oscara. Do stworzenia sukienek wykorzystała oryginalne materiały z lat 50.
10. Iris (2014) – reż. Albert Maysles
Portret 93-letniej Iris Apfel, ikony mody i ekscentrycznej trendsetterki. Zdjęcia do filmu kręcono przez dwa lata, w Nowym Jorku i Palm Beach. W produkcji tej wykorzystano materiały archiwalne z prywatnego archiwum Iris Apfel.