Co to jest styl PRL i skąd wzięła się jego popularność?
Styl PRL, czyli moda z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, to obecnie nie tylko sentymentalna podróż w przeszłość, ale również inspiracja dla licznych imprez tematycznych, kostiumowych i retro eventów. Czasy lat 70. i 80. XX wieku w Polsce to okres specyficznej estetyki, który dziś budzi uśmiech, ale jednocześnie fascynuje. Mimo że były to lata deficytu, moda z tego okresu miała swój niepowtarzalny charakter. Styl PRL stał się dziś symbolem kreatywności, nonszalancji i pełnego koloru podejścia do ubioru. Coraz częściej pojawia się jako motyw przewodni wydarzeń, takich jak wieczory panieńskie, tematyczne imprezy firmowe czy karnawałowe bale.
Jakie ubrania były modne w PRL-u? Charakterystyczne cechy ubioru
Moda PRL-u była pełna sprzeczności. Oficjalnie obowiązywała szarość i skromność, ale w rzeczywistości noszono ubrania barwne, ekstrawaganckie i ręcznie przerabiane. Kobiety często sięgały po kolorowe sukienki z wielkimi kołnierzami, plisowane spódnice, swetry w geometryczne wzory czy rajstopy w intensywnych kolorach. Popularne były również futra (sztuczne lub naturalne) oraz lakierowane kozaki do kolan.
Mężczyźni z tamtych lat to głównie zestawy typu marynarka + dzwony, ortalionowe kurtki wiatrówki, poliestrowe koszule z szerokim kołnierzem czy t-shirty z nadrukiem składającym się z nazw miast lub znanych marek – często nielegalnie kopiowanych. Miłośnicy muzyki rockowej nosili natomiast jeansy (wtedy bardzo trudno dostępne), katany dżinsowe i glany. Warto dodać, że wiele ubrań było przerabianych lub szytych w domach – maszyna Łucznik była prawie w każdym domu.
Styl PRL na imprezę tematyczną – co założyć, by oddać klimat epoki?
Planując stylizację w duchu PRL na imprezę tematyczną, należy postawić na autentyczność, ale i odrobinę przerysowania. Najlepiej sprawdzą się elementy garderoby, które rzeczywiście pojawiały się na polskich ulicach w tamtych latach. Dla pań idealnym wyborem będzie sukienka mini z syntetycznego materiału lub garsonka z dużymi guzikami. Do tego plastikowa biżuteria w krzykliwych kolorach, szeroki pasek i torebka typu „kufer”.
Panowie mogą wybrać spodnie dzwony, koszulę z długimi kołnierzami i neonową koszulę albo sweter w romby. Ciekawym akcentem będzie też tzw. drelichowa kurtka robotnicza lub ortalionowa wiatrówka z trzema paskami, przypominająca dawne podróbki Adidasa. Nie zapomnij o socjalistycznych szczegółach – w klapie marynarki można przypiąć odznakę Przodownik Pracy albo plakietkę z napisem „MO”, co na pewno wywoła uśmiech.
Gdzie kupić ubrania w stylu PRL? Poradnik zakupowy
Sklepy second hand to prawdziwa kopalnia skarbów dla fanów mody PRL. Znaleźć tam można oryginalne swetry, sukienki i kurtki z epoki. Również aukcje internetowe, zwłaszcza serwisy typu Allegro czy OLX, obfitują w odzież vintage. Wiele osób sprzedaje tam ubrania po rodzicach czy dziadkach, które idealnie oddają klimat PRL-u. Ciekawym źródłem są także grupy tematyczne na Facebooku, gdzie często organizowane są wymiany i sprzedaże ubrań retro.
Innym rozwiązaniem jest wypożyczalnia kostiumów – wiele z nich posiada specjalne działy poświęcone epoce PRL. Dla osób bardziej kreatywnych – polecamy samodzielne przeróbki ubrań dostępnych w sieciówkach – wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, zmienić krój i kolorystykę, by stworzyć stylizację „jak z Barei”.
Nie tylko ubrania – dodatki i detale w stylu PRL
Styl PRL to nie tylko ubrania, ale także charakterystyczne dodatki. W damskich stylizacjach świetnie sprawdzą się plastikowe kolczyki w kształcie kwiatów, lakierowane torebki, okulary w oprawkach „denka od butelki” oraz kolorowe chustki zawiązywane pod brodą. Do tego obowiązkowa „kukułka” – zegarek noszony na grubej ręce albo bransoleta z tworzywa sztucznego.
Panowie niech poszukają brązowego aktówki z imitacji skóry, krawata w jaskrawe pasy czy czapki „uszanki”. W obu przypadkach dopełnieniem stylizacji mogą być papierosy bez filtra (oczywiście jako rekwizyt), magnetofon kasetowy albo komputer Odra (jeśli ktoś naprawdę chce zaszaleć).
Makijaż i fryzura w stylu lat 70. i 80. – jak wyglądać jak z PRL-u?
Makijaż w stylu PRL był wyrazisty i dość ciężki. Królowały ciemne pomadki (szczególnie krwistoczerwone), mocno podkreślone brwi oraz niebieskie lub fioletowe cienie do powiek. Kobiety często malowały kredką kontur ust i wypełniały go błyszczykiem. Rzęsy były podkreślane mocno tuszem, a policzki różem w kolorach ceglastych lub brzoskwiniowych.
Fryzury natomiast wymagały ogromnej ilości lakieru. Popularne były tzw. trwałe ondulacje – obfite loki i fale – oraz fryzury typu „hełm”, czyli wysoko tapirowane koki. Kobiety uwielbiały też kokardy, opaski i plastikowe wsuwki. Mężczyźni z kolei często nosili dłuższe włosy z przedziałkiem na boku lub kultowe czesane na bok. Brody nie były zbyt popularne – o wiele częściej widywano wąsy w stylu Milicjanta z kultowych komedii Barei.
Jak stworzyć klimat PRL na imprezie? Pomysły na dodatki i scenografię
Jeśli organizujesz imprezę tematyczną w stylu PRL, warto zadbać o odpowiednią scenografię i detale, które sprawią, że goście poczują klimat dawnych lat. Na stołach mogą zagościć szklanki w koszyczkach, zastawa z Ćmielowa oraz kryształowe salaterki. Niech nie zabraknie oranżady w butelkach z kapslem, wuzetki czy śledzika w occie. Możesz również przygotować rekwizyty takie jak telefon z tarczą, stare radia, plakaty propagandowe czy kultowe „wyjściowe” meblościanki z flakonem na serwetkę.
Bonusowy pomysł: przygotuj ściankę do zdjęć z planszami w stylu „Kochajmy Partię” lub „Towarzysze, do przodu!” – to nie tylko świetna zabawa, ale też idealna okazja do uchwycenia klimatu PRL na pamiątkowych fotografiach.

Żaneta Wieczorek – redaktorka portalu CK-Mag.pl, specjalizująca się w tematyce lifestyle, relacji i współczesnych trendów. W tekstach łączy kobiecą intuicję z dziennikarską dociekliwością, zawsze szukając tego, co naprawdę ważne, choć często ukryte między wierszami codzienności. Pisze lekko, ale z treścią – o tym, co porusza, bawi, inspiruje i zmusza do refleksji. Zafascynowana ludźmi i ich historiami, nie boi się tematów trudnych ani tych z przymrużeniem oka.