Defibrylacja to jedna z procedur, które w nagłych przypadkach mogą dosłownie ocalić czyjeś życie. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana i zarezerwowana tylko dla profesjonalistów, dostępność automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) sprawia, że każda osoba jest w stanie udzielić pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Na czym polega defibrylacja i kiedy należy ją wykonać? Podpowiadamy!
Czym jest defibrylacja?
Defibrylacja to zabieg medyczny, którego celem jest przywrócenie normalnego rytmu serca u osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, w takich sytuacjach serce po prostu przestaje bić w sposób prawidłowy, przez co nie pompuje krwi do mózgu i reszty ciała. Defibrylacja polega na dostarczeniu mu kontrolowanego impulsu elektrycznego za pomocą defibrylatora, aby „zresetować” serce i przywrócić jego normalną pracę.
Wspomniany wyżej defibrylator, którego używa się podczas zabiegu medycznego, to urządzenie umożliwiające przywrócenie akcji serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Współcześnie korzysta się z automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED), które są zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby każdy – nawet bez medycznego wykształcenia – był w stanie bezpiecznie ich użyć.
Rytmy do defibrylacji – co warto o nich wiedzieć?
Nie wszystkie rytmy serca wymagają defibrylacji. Kluczowe jest zrozumienie, że użycie sprzętu medycznego jest skuteczne tylko w dwóch przypadkach, które określa się jako rytmy do defibrylacji. To:
- Migotanie komór (VF) – serce bije w sposób chaotyczny, co uniemożliwia efektywne pompowanie krwi. Defibrylacja ma na celu „uspokojenie” go i przywrócenie normalnego rytmu.
- Częstoskurcz komorowy bez tętna (pVT) – serce bije zbyt szybko, aby pompować krew, ale nie w sposób chaotyczny. W takim przypadku defibrylacja również może przywrócić prawidłowy rytm.
Niektóre rytmy serca, takie jak asystolia (brak czynności elektrycznej serca), nie są wskazaniem do defibrylacji, ponieważ w takich przypadkach nie przyniesie ona po prostu oczekiwanego efektu. Zamiast tego należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i szybko wezwać karetkę.
Chcesz się nauczyć pierwszej pomocy? Wybierz Praktykę u Ratownika
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o defibrylacji i pierwszej pomocy, to znakomitym wyborem jest zapisanie się na profesjonalne szkolenie prowadzone przez doświadczonego ratownika. Świetnym przykładem jest Praktyka u Ratownika, gdzie znajdziesz ofertę skierowaną do osób indywidualnych, firm i zespołów, a nawet dzieci i młodzieży.
Artykuł sponsorowany